Симптомите на БРЕМЕНОСТ кои НИКОЈ НЕ ГИ ПРЕПОЗНАВА се многу ретки и тешко е да се поврзат со друга состојба

Симптомите на бременост секогаш се појавуваат пред тестот да покаже позитивен резултат. Од необичен вкус во устата до вртоглавица, постои листа на симптоми кои укажуваат на друга состојба. Важно е само да го знаете вашето тело и да го препознаете.

Можете да го вкусите металот
Бремените жени може да имаат многу чудни желби за храна, но ако добиете метален вкус во устата, всушност има научна причина зад тоа. Хормоните за бременост влијаат на вашето тело на многу различни начини, а зголемувањето на естрогенот и прогестеронот може да предизвика метален вкус во устата.

Непцата ви се отечени
Ако почнете да забележувате дека вашите непца се почувствителни од било кога, постои можност да имате друга состојба. Бременоста влијае на протокот на крв во вашето тело, предизвикувајќи отекување на непцата и крварење. Користете конец најмалку еднаш дневно и користете четка за заби со меки влакна за да помогнете во ублажување на симптомите.

Симптомите на БРЕМЕНОСТ кои НИКОЈ НЕ ГИ ПРЕПОЗНАВА се многу ретки и тешко е да се поврзат со друга состојба

Сенф
Непријатно чувство на печење во центарот на градниот кош може да се појави после јадење претерано зачинет оброк, но може да биде и знак за бременост. Всушност, варењето е многу честа појава за време на бременоста, бидејќи растечкото бебе постојано го стиска вашиот стомак. За да го ублажите ова непријатно чувство, обидете се да го намалите внесот на кофеин и наместо да јадете три обилни оброци, префрлете се на неколку помали.

Се чувствувате надуено
Надуеноста може да биде еден од најраните знаци на бременост. Кога сте бремени, нивото на прогестерон ви се зголемува до небо, правејќи да се чувствувате подуени уште на самиот почеток на бременоста. Прогестеронот го забавува вашето варење, дозволувајќи му на вашето бебе да добие најмногу хранливи материи од храната, а вие се чувствувате надуени.

Се чувствувате вртоглавица
Вртоглавицата што може да ја почувствувате кога ќе станете од кревет може да биде еден од најраните знаци на бременост. Зголемениот проток на крв може да влијае на вашиот крвен притисок предизвикувајќи да се чувствувате вртоглавица. Иако чувството дека собата се врти секогаш кога се движите секако не е пријатно, но добрата вест е дека тоа не е ништо загрижувачко.


Пронајдете не на следниве мрежи: