Сите ги правиме истите грешки: Телефонот ви е секогаш празен?

Батерии во паметните телефони се чувствителни на сопствените верзии на „стрес“, а научниците откриваат дека мобилниот телефон не треба да се полни до 100 проценти или чекаат да бидат испразнети до крај за да се полнат.
По купувањето на нов телефон, повеќето имаат една забелешка на нивниот мобилен телефон – батеријата се празни премногу брзо. Причината е, се разбира, големината на екранот на паметниот телефон што троши многу енергија, чести разговори, но што е најважно – како да ја полните батеријата.


Експерти од компанијата за батерии на мобилни телефони „Кадекс“ опишаа што му штети на вашиот мобилен телефон, или какви „стресови“ имаат лош ефект врз траењето на батеријата.
Tech Insider ги наведе најголемите грешки при полнење:
1. Чување на вашиот мобилен телефон на полначот цела ноќ
Според експертите, оставањето мобилен телефон вклучен додека е целосно наполнет е лошо за батеријата на долг рок. Откако мобилниот телефон ќе достигне 100% ниво на полнење, тој во одредено време мора да започне со празнење, но бидејќи е на полнач тој веднаш ќе почне и со полнење што ќе му ја врати енергијата. Ова и прави на батеријата постојан „стрес“, што ги троши хемиските соединенија во неа. Веднаш штом ќе се наполни целосно, извадете го мобилниот телефон од полнач.


2. Не полнете до 100 проценти
Или барем кога тоа е неопходно. Батериите не треба да бидат целосно наполнети, ниту е пожелно од техничка гледна точка, бидејќи високиот напон и штети на батеријата. Подобро решение е да го вклучите вашиот мобилен телефон на кратко во електричната енергија во текот на денот.
3. Едно долго полнење?
Излегува дека батериите во нашите мобилни телефони се многу посреќни ако повремено ги полниме во текот на денот наместо долгата сесија за полнење. Бидејќи ова не е практично, експертите препорачуваат само да го ставате вашиот мобилен телефон на полнач кога е можно.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.