Сите го имаме дома, а не сме знаеле дека е многу здраво да го консумираме

Loading...

Топлиот напиток од детството треба да продолжиме да го пиеме и понатаму во животот. Една шолја топло какао ќе го подобри вашето расположение. Исто така, какаото ќе ја подобри вашата концентрација.
Овој напиток е добар за коските, но освен за нив какаото се смета и како чувар на крвните садови. Едно истражување покажало дека со секојдневно консумирање на овој напиток се прочистуваат крвните садови, а со тоа се спречуваат многу срцеви заболувања.
Какаото е одговорно за транспортот на холестеролот од ѕидовите на артериите во црниот дроб, каде преку жолчката го исфрла надвор од телото. Научниците препорачуваат секој ден да се внесуваат барем по 20 грама какао за да се заштитиме од инфаркт.

loading...