СИ ЏИПИНГ ИЗДАДЕ ИНСТРУКЦИИ: Кинеската армија треба да се подготви за вистински воени операции

Народноослободителната војска на Кина треба да се фокусира на подготовка за вистински воени операции, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг.

Кси Џинпинг конкретно нагласил дека вооружените сили треба „да се фокусираат на подготовка за учество во вистинските непријателства“
СИ ЏИПИНГ ИЗДАДЕ ИНСТРУКЦИИ: Кинеската армија треба да се подготви за вистински воени операции

Како што јави кинеската централна телевизија, во средата во Пекинг се одржа семинар за националната одбрана и воените реформи со учество на членови на Политбирото на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина. Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е и претседател на Централниот воен совет на Народна Република Кина, им даде низа инструкции на учесниците на семинарот.

Според телевизијата, Кси Џинпинг конкретно нагласил дека вооружените сили треба „да се фокусираат на подготовка за учество во вистинските непријателства“.

Кинескиот лидер изјави дека треба цврсто да се држи до патот на остварување на целите на реформата наведени претходно.

Во 2015 година, кинеските власти ја објавија својата намера значително да ги реформираат своите вооружени сили за да ја зголемат нивната ефикасност. Кинескиот претседател Си Џинпинг се обидува да создаде ултра модерна армија која ќе биде способна, доколку е потребно, да одбие секој непријател.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.