СИ ЏИПИНГ ИЗДАДЕ ИТНА НАРЕДБА АРМИЈАТА ДА СЕ ФОКУРИРА НА ПОДГОТВУВАЊЕ ЗА ВОЈНА: Безбедноста на Кина е сè понестабилна и неизвесна!

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина ќе се фокусира на подготовките за војна, бидејќи безбедноста на земјата е сè понестабилна и неизвесна.

Како што пишува британски Дејли Мејл, Пекинг сеопфатно ќе ја зајакне воената обука и ќе ја подготви армијата за секаква војна, изјави денеска Си Џинпинг, а пренесе државната телевизија CCTV.

СИ ЏИПИНГ ИЗДАДЕ ИТНА НАРЕДБА АРМИЈАТА ДА СЕ ФОКУРИРА НА ПОДГОТВУВАЊЕ ЗА ВОЈНА: Безбедноста на Кина е сè понестабилна и неизвесна!

„Безбедноста на Кина е сè понестабилна и неизвесна“, рече SI.

Неговото предупредување доаѓа откако Кси минатиот месец повика на побрз воен развој, „доверба и сила“ во технологијата и одбрана на кинеските интереси во странство, зголемувајќи ја веројатноста за понатамошен конфликт.

Најавата на Кси дека Кина ќе се фокусира на подготовка за војна ќе ги поттикне стравувањата дека нацијата би можела да го нападне самоуправниот остров Тајван, за кој Пекинг тврди дека е свој.

Кина, која ја има втората по големина економија и војска во светот, постојано се закануваше дека ќе го анектира Тајван со сила доколку е потребно.

Минатиот месец, кинеската комунистичка партија додаде клаузула во својот устав за „одлучно да се спротивстави и одврати“ на независноста на Тајван и „одлучно да ја спроведе политиката на „една земја, два системи“, формулата со која планира да управува со островот во иднината. .

Ако Кина го нападне Тајван, конфликтот речиси сигурно ќе ги вклучи Соединетите Држави, кои му обезбедуваат на Тајван одбранбено оружје и се обврзани со закон да ги третираат заканите за островот како прашања од „сериозна загриженост“, заедно со нивните сојузници од договорот, најмногу важна и географски најблиску е Јапонија.

Тоа доаѓа откако Кина ги одржа своите најголеми воени вежби пред Тајван по неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси. Патувањето го налути Пекинг, кој го сметаше за обид на САД да се меша во внатрешните работи на Кина.

Кина одговори на посетата со воени вежби кои се гледаат како проба за блокадата на островот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.