Скандал: Википедија менува статии по политички налог?

Loading...

Подолго време се зборува дека македонската википедија е под контрола на лица кои се блиски до Владата, поточно до СДС и „Шарената револуција“. Знаеме за примери дека тие менувале во време на претходната Влада биографии на видни членови на ВМРО „фризирајки“ ги со линкови до фејк вести. Но, сега го претераа.
Статија во која се објаснува што е двотретинско мнозинсто каде што во време на гласањето за отворање на промената на Уставот пишуваше дека се потребни 81 пратеник преку ноќ беше променета. Сега пишува дека се потребни 80 пратеници. За среќа поупатените може да ги проверат промените и од тоа направија скриншот кој се рашири насекаде по мрежите.
Дечки освестете се, компромитирате енциклопедија која е значајна на глобално ниво. 

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...