СКАНДАЛ НА СРЕДНОШКОЛСКА ЕКСКУРЗИЈА: Професор во раните утрински часови се прикрал во собата на ученичките и ги снимал додека спиеле

52-годишен професор во средно училиште на островот бил пријавен за неовластено снимање и сексуално вознемирување. Нему му е одредена мерка притвор и да не контактира со две ученички. Моментално е на слобода, пишува Слободна Далмација.

СКАНДАЛ НА СРЕДНОШКОЛСКА ЕКСКУРЗИЈА: Професор во раните утрински часови се прикрал во собата на ученичките и ги снимал додека спиеле

Директорот на гимназијата најпрвин пришол во полиција и ја известил полицијата дека родителите на децата го контактирале, а спорно е и патувањето на средношколците во Италија од 3 до 6 мај, кога средношколка пријавила дека наставничката имала сексуална ја малтретирал.

Друга ученичка дошла со родителите и пријавила во полиција дека без дозвола ги снима на екскурзијата. Тој влегол во хотелската соба околу шест часот наутро и ја фотографирал неа и нејзините пријатели додека спиеле во креветите за потоа да им ги покаже фотографиите.

читајте пулс24

Професорот со овие две кривични пријави е донесен во Општинското државно обвинителство, но по рочиштето е пуштен со мерки на претпазливост.

Колегите од Слободна Далмација во два наврати му се јавиле на директорот на училиштето, но тој не одговарал. Од секретаријатот на училиштето им било кажано дека отишол во подрачна единица на тоа училиште на друго место.

Полицијата не го пријави овој инцидент со цел да ги заштити децата и малолетниците, а општинското државно обвинителство се уште интензивно работи на овој процес.

До завршувањето на текстот на колегата не се знаеше дали професорот е суспендиран или се уште работи во училиштето.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.