Скопјанец со 10 Пакистанци во “Ауди“ им бегал на полицајците

Регионалниот центар за Гранични работи „Југ“ поднесе кривична пријава против Д.Д.(27) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“.
Вчера во 05.00 часот изутрина во близина на болница „Негорци“ полициски службеници дале знак за запирање на патничко возило „Ауди А8”, но возилото не застанало. Набргу потоа возилото било сопрено, а возачот бил приведен.
При преглед, во возилото биле пронајдени 10 лица-мигранти, државјани на Пакистан.