Скршен историскиот температурен рекорд: Повеќе од 54 степени измерени во Американската долина на смртта

Во националниот парк „Долина на смртта“ во Калифорнија измерена е  температура што може да се смета за највисока досега на планетата. Беше 54,4 степени Целзиусови.

Тој потенцијален запис во моментот е верификуван од Националната служба за временски услови на САД.

 Би-Би-Си пишува дека Америка била погодена од топлотен бран што првенствено го погоди западниот брег, а високите температури ќе продолжат да ги мачат во САД оваа недела. 

Температура од 54,4 степени е измерена во неделата во Фарнес Крик во долината на смртта. Пред ова, рекордната температура беше измерена и во овој национален парк во 2013 година и беше 54 степени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.