Слави Трифонов: Ебати им достоинството и националната самодоверба!

Слави Трифонов неконтролирано на својот профил против дигањето на ветото од страна на Парламентот на Бугарија…

„Продолжуваме со промената“, ГЕРБ, ДБ и МРФ штотуку го прифатија францускиот предлог за Северна Македонија. И што се случи сега – имаме нова коалиција. Ова е надреално. Буквално до вчера, за Кирил Петков од „Продолжуваме со промената“ и за Христо Иванов од ДБ, беше невозможно да се комуницира со ГЕРБ и МРФ и моделот „ГЕРБ и МРФ“ мораше да се исчисти од лицето на политичкиот живот во Бугарија.
И денеска се прегрнати Кирил Петков, Христо Иванов, Дељан Пеевски и Бојко Борисов. Тие заедно се прегрнаа Бугарија да го укине ветото за Северна Македонија, бидејќи тоа го предложи Франција.
А човековите права на Бугарите во Македонија, и признавањето на таканаречениот „македонски јазик“, и јазикот на омразата кон Бугарите – тоа не е важно. Важно е да се биде потивок од водата и понизок од тревата, за да не ги налути Големите сили. Како и секогаш. Ебати им достоинството и националната самодоверба. Тоа е живот. Живееме во такви тешки времиња и очигледно секој треба сам да одлучи. Ја донесов мојата одлука и денес стана јасно зошто.
П.с. Темата Северна Македонија беше прогласена за „црвена линија“ за БСП. БСП денеска ја проголта својата „црвена линија“ и гласаше „воздржано“ и го предаде бугарскиот национален интерес. Црвена линија или моќ по секоја цена, госпоѓо Нинова? И вие го направивте вашиот избор.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.