Слатко есенско задоволство: Рецепт за чизкејк со костени

Не пропуштајте го нашиот рецепт за чизкејк со костени кое сигурно ќе стане вашиот омилен есенски рецепт!

Потребни состојки за кората:
250 грама бисквити
50 грама омекнат путер
1 лажица пире од костени
Потребни состојки за филот:
500 грама крем сирење
125 грама шеќер
3 големи јајца
3 жолчки
175 милилитри кисела павлака
1 лажичка сок од лимон или лимета
1 лажичка екстракт од ванила
2 лажици рум
350 грама засладено пире од костени
Потребни состојки за сирупот:
80 милилитри вода
60 милилитри рум
1 лажица пире од костен
15 грама путер

Слатко есенско задоволство: Рецепт за чизкејк со костени

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови и загрејте вода која ќе ја искористите при печење.
  2. Измешајте ги мелените бисквити, омекнатиот путер и пирето. Мешајте додека не добиете хомогена смеса, а потоа префрлете ја во калап за печење (со рабови што се вадат) и ставете го калапот да отстои во фрижидер додека во меѓувреме го приготвувате филот.
  3. Измешајте го крем сирењето и додадете го шеќерот. Постепено додавајте ги јајцата и мешајте додека не се соединат сите состојки. Додадете ја павлаката, сокот од лимон, екстрактот од ванила и румот и повторно измешајте. Додадете го и пирето од костени.
Пронајдете не на следниве мрежи: