Словенечката влада ќе продолжи да функционира и покрај губењето на поддршката

Владата на словенечкиот премиер Јанез Јанша ќе продолжи да работи на започнатите и договорени проекти иако од петок владината коалиција ја напушта уште една партија, тврдат блиски соработници на Јанша.

По Граѓанската листа, која веќе ја напушти коалицијата, Владата во петок ја напушта и преоѓа во опозиција Демократската партија на пензионерите, а изјави за оставки имаат намера да дадат уште двајца министри.
Со оглед на најавите, како што јавуваат словенечките медиуми, Владата на Јанша од петок ќе има поддршка од 36 пратеници, од вкупно 90, колку што ги има во Парламентот.
Макфакс
Владата на словенечкиот премиер Јанез Јанша ќе продолжи да работи на започнатите и договорени проекти иако од петок владина

Пронајдете не на следниве мрежи: