Словенечкиот премиер препорача природни лекови против Ковид: „Сонцето и морската вода се најдобри“

Необичната изјава за солената вода и сончањето како „природни лекови“ против КОВИД-19, деновиве доби безброј коментари во Словенија, а владата мораше да ја разјасни бидејќи дојде од устата на премиерот Роберт Голоб.

По бројните реакции следеше дообјаснување:

„Премиерот само сакаше да укаже дека природно можеме да го зголемиме нивото на витамин Д, кој го подобрува имунитетот. Дополнително, познати се позитивните ефекти на морската вода врз здравјето и расположението на луѓето“, објаснуваат од кабинетот на Голоб.
Словенечкиот премиер препорача природни лекови против Ковид: „Сонцето и морската вода се најдобри“

„Имаме два природни лекови против Ковид-19: сонцето и солената морска вода. Одлично е што во сегашниот бран на епидемијата, вирусот има послаби варијанти, бидејќи сега сите можеме да одиме на море и таму да се излечиме. Не се шегувам, ова е чистата вистина“, изјави Голоб во интервју за телевизиската станица ПОП-ТВ.

Владата е децидна дека наесен нема да има затворања поради КОВИД-19, потребно е да се научи да се живее со Ковид-19, а сончањето и морската вода можат само да ни помогнат во тоа, можеше да се разбере од настапот на Голоб.

Владата веднаш реагираше на својот Твитер профил со објаснување дека Голоб тоа не го мислел буквално.

„Премиерот само сакаше да укаже дека природно можеме да го зголемиме нивото на витамин Д, кој го подобрува имунитетот. Дополнително, познати се позитивните ефекти на морската вода врз здравјето и расположението на луѓето“, објаснуваат од кабинетот на Голоб.

Коментарите на социјалните мрежи се различни, од потсмевните дека зборовите на премиерот потсетуваат на некои лесни изјави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за време на епидемијата на Ковид-19, додека некои го предупредуваа премиерот да се држи до својата професија и препуштете ја епидемијата на експертите.

Инфектологот Бојана Беовиќ, која ја предводеше експертската група за ковид-19 на поранешната влада, рече дека новиот премиер веројатно сакал да биде оптимист и да ги смири луѓето пред есен, но во јавноста изјавата е извадена од контекст, па затоа бил сфатен како непромислена шега или добил злонамерни коментари.

Членот на поранешниот владејачки тим предводен од Јанез Јанша покажа помалку обѕир кон актуелниот премиер.

„Барам од новата влада да го забрза влезот на Хрватска во Шенген. Не е фер нашите луѓе да чекаат предолго на граница кога одат на лекување на хрватскиот брег“, иронично ја коментира изјавата на Голоб на Твитер екс министерот за внатрешни работи Алеш Хојс.

Во прилог на добрите намери на Голоб, медиумите се повикуваат на истражување според кое, во просек, на Словенците хронично им недостига витамин Д во текот на зимата, бидејќи неговото ниво опаѓа и до 70 отсто во однос на летото.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.