СЛОВЕНИЈА ГИ ИСПОРАЧА ТЕНКОВИТЕ М-55С ВО УКРАИНА! Со воз биле префрлени во Полска, а потоа предадени на украинската армија!

Словенечкиот портал 24ur објави експлозивно видео и информација дека Љубљана го исполнила својот дел од договорот со Германија и дека во Украина пристигнала втората голема донација на оружје за Украина, односно дека 28 тенкови М-55С, односно модернизирана варијанта на Тенкот Т-55 се доставени во таа земја, кои беа повлечени од оперативна употреба во 2005 година од тогашниот 74-ти оклопен механизиран баталјон во Марибор, кој подоцна беше преименуван во пешадиски полк и складиран.

СЛОВЕНИЈА ГИ ИСПОРАЧА ТЕНКОВИТЕ М-55С ВО УКРАИНА! Со воз биле префрлени во Полска, а потоа предадени на украинската армија!

Имено, новинарските екипи на овој портал го снимиле железничкиот состав додека минувале низ железничката станица Цеље. Инаку, интересно е што снимката е направена во вторник на 22 октомври, а текстот е објавен на 29 октомври. На видеото, под церада се гледаат тенкови М-55С, а на еден од вагоните се видливи два тенкови за обука на возачи.

Како што соопшти Киев, тенковите веќе се успешно префрлени во Украина и ќе бидат испратени на фронтот за зајакнување на оклопните механизирани единици на украинската армија. Инаку, превозот се вршеше со железница до Полска.

Во замена за донацијата Словенија ќе добие 40 транспортни возила од Германија, кои ќе служат и за заштита и спасување, соопшти Министерството за одбрана.

Договорот за замена беше потпишан од премиерот Роберт Голоб и германскиот канцелар Олаф Шолц во септември.

Инаку, Словенија пред неколку месеци за време на администрацијата на Јанез Јанша разговараше со Киев за испорака на тенковите М-84А. За тоа се шпекулираше многу, но се остана мртво писмо, бидејќи во меѓувреме дојде до промена на власта.

Алпска модернизација на советските тенкови

По заминувањето на ЈНА од Словенија, во таа земја останаа нешто повеќе од 60 тенкови од типот Т-55, кои му припаѓаа на мариборскиот и риечкиот корпус на ЈНА, кој ја подели Словенија по зона на одговорност. Повеќето од тие тенкови беа во многу лоша состојба и се закануваа да бидат отфрлени. Првите конкретни чекори беа преземени во 1994 година, додека во Хрватска и Босна беснееше граѓанската војна.

Словенија, во заедничка соработка со Израел, одлучи да модернизира 60 тенкови Т 55 кои останаа од поранешната ЈНА по повлекувањето во октомври 1991 година, но со завршувањето на војните на Балканот тој број се намали на 30 примероци, меѓу кои и два школски тенкови, односно тенкови за обука на екипажот. мобилен симулатор.

Словенија потпиша договор за модернизација на тенкови со израелската компанија Елбит систем, а конечниот резултат по долгорочните тестови беше воведувањето на тенковите во оперативна употреба во јануари 2002 година и нивното пензионирање во 2005 година и повлекувањето во стратешката резерва на сметка на Патир оклопни возила на тркала.

Се најде заеднички јазик со Израелците, кои не беа претерано оптоварени со ембаргото за увоз на оружје и воена опрема. Првите чекори се направени со отсекување на цевката од 100 мм, пескарење, а потоа започна модернизација на резервоарот со поставување нова опрема.

Првиот противтенковски беше тестиран во пустината Негев во Израел и на полигонот Бах во Приморска. Сите тестови беа успешно завршени, а топот се покажа особено добро. Но, словенечките медиуми, за разлика од армијата, воопшто не беа наклонети кон овој тенк, па знаеја доста да зборуваат за него и често пишуваа негативно за него.

По големи перипетии, во 2002 година на свечена церемонија во 74. Окмб „Клешчмани“ во Марибор беа предадени 30 тенкови, меѓу кои и две возила за обука. Тие тенкови се користеа до 2006 година, кога почна реорганизацијата, а на тој баталјон беше укинат префиксот оклопен и преименуван во пешадиски полк.

Словенците го модифицираа својот М-55 С за неколку основни карактеристики: огнена моќ, оклопна заштита и мобилност. Со упорна и упорна работа се доби таков што може да се носи со тенкови како Т-72 и М-84. Огнената моќ на тенкот беше подобрена со отстранување на советскиот топ од 100 мм и инсталирање на израелски пиштол од 105 мм базиран на британскиот Л7 што се користеше на првата серија на израелските тенкови Меракава Мк1 и Мк2.

Тенковите на 211 окбр на израелската војска на полковникот Ели Гева се бореа со тој топ против Сиријците во Либан во 1982 година. Инаку, тенковите имаат словенечки SUV систем за контрола на оган SGS-55 од словенечката компанија Фотона. Командантот на тенкот добил уред за набљудување COMTS-55, додека возачот бил опремен со дневен и ноќен перископ на Fotona CODRIS.

Оклопната заштита на тенкот беше подобрена со инсталирање на експлозивно-реактивниот оклоп Super Blaser на компанијата Рафаел, со што се зголеми нивото на заштита на тенкот од кумулативни проектили и противтенковски ракети. На M-55S1, реактивниот резервоар се состои од мешунки со експлозив поставени на предната и на страната на телото на резервоарот. Тежината на дополнителниот оклоп е 4 тони, а тежината на тенкот се зголеми од 36 на 40 тони. Резервоарот го задржува постоечкиот мотор од 500 КС, иако постои опција со мотор од 600 КС.

Цената на проектот беше 53,3 милиони евра или околу 100 милиони марки во тоа време.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.