Словенија ѝ донираше на Украина 35 оклопни возила произведени во Југославија: САД ќе платат за нив

Словенија во договор со САД ќе добие средства од американската влада за набавка на оружје и опрема за словенечката армија, во износ поголем од оној за кој беше испратена проценетата опрема во Украина.

Побрзото испраќање помош на украинската армија која се спротивставува на руската агресија досега беше спречено поради логистички тешкотии поради позицијата на Унгарија која не дозволува транспорт на оружје за одбрана на Украина преку нејзина територија
BVP M80A

Словенија ѝ донираше на Украина 35 оклопни амфибиски возила BVP M80A, произведени во поранешна Југославија, за што ќе добие компензација за набавка на опрема за словенечката армија во договор со САД, објавија во вторникот словенечките медиуми.

Возилата веќе со железница се испратени во Полска и Украина.

Нивната деконзервација траеше неколку недели, а побрзото испраќање помош на украинската армија која се спротивставува на руската агресија досега беше спречено поради логистички тешкотии поради позицијата на Унгарија која не дозволува транспорт на оружје за одбрана на Украина преку нејзина територија, според комерцијалната телевизија. ПОП-ТВ.

Тој додава дека Словенија во договор со САД ќе добие средства од американската влада за набавка на оружје и опрема за словенечката армија, во вредност поголема од онаа за која е испратена проценетата опрема во Украина.

Амфибијата БВП М80А со екипаж од тројца војници има топ со калибар 20 милиметри, митралез и фрлачи на противтенковски ракети Маљутка. Со оваа донација Словенија го исполни ветувањето за Украина и придонесе за нејзината одбрана, јави ПОП-ТВ, што го потврди и министерот за одбрана Марјан Шарец.

Според него, Словенија претходно и донирала лесно оружје, шлемови, панцири и друга опрема на Украина, а отсега повеќе ќе се концентрира на други форми на помош, вклучително и деминирање и помош во обновата на Украина по војната.

Како што нагласи министерот Шарец, Словенија има огромно искуство во повоено деминирање, на кое работеше долги години преку Словенечко-американската фондација, по завршувањето на војните во поранешна Југославија.

Ова е хуманитарна акција бидејќи по секоја војна овие области треба да се деминираат за да нема нови цивилни жртви, рече Шарец, додавајќи дека тоа не ја исклучува натамошната помош на украинската армија, дури и ако Словенија има „арсенал“ оружје и опрема. „Исцрпен“. Сепак, можеме да им понудиме обука, веројатно во нашата област или на друго место во областа на членките на НАТО, рече словенечкиот министер за одбрана.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.