Слонови прегазиле турист до смрт пред неговата вереница!

Шпанец бил прегазен до смрт од слонови во резерват за диви животни во Јужна Африка додека се обидувал да ги фотографира, објавија локалните медиуми.Не обрнувајќи премногу внимание на предупредувањата и молбите на неговите сопатници, човекот едноставно излегол од својот автомобил во националниот парк Пиланесберг во неделата, со намера да пријде на група возрасни слонови и нивните младенчиња за да ги фотографира, но потоа се случи инцидент.Туристот бил пренесен во болница каде им подлегнал на повредите, а вработените во резерватот ја потврдиле веста за неговата смрт.„Посетителите на паркот треба да бидат свесни за фактот дека овде живеат диви животни и не можете туку така да излезете од возилото и да му пријдете на животно“, изјави службеник на паркот за весникот „Граѓанин“.
Pictured: Tourist trampled to death by elephants in front of his fiancee after getting out of his car to photograph them at South African game reserve https://t.co/AYluZ2Sj9W pic.twitter.com/zNSzLRLVCB— Daily Mail Online (@MailOnline) July 10, 2024
Станува збор за Шпанецот Карлос Луна (43), шеф на агенцијата за чистење, на чија трагична смрт посведочила неговата свршеница.Ваквите ситуации најчесто се случуваат кога слоновите или другите диви животни во резерватот мислат дека нивните младенчиња се во опасност и сакаат да ги одбранат.
Official statement following the death of a tourist at Pilanesberg. National Park, South Africa. pic.twitter.com/kfA2D9uHfz— Adam Hart 🦏 (@AdamHartScience) July 9, 2024
Чуварите на парковите секогаш ги предупредуваат туристите на сафари да не стојат меѓу мајка слон и нејзините младенчиња.Тие истакнуваат дека дури и возењето автомобил премногу блиску до слоновите може да ги поттикне животните да нападнат бидејќи се чувствуваат загрозени.

Пронајдете не на следниве мрежи: