Случајност или диверзија – истовремено оштетени гасоводите Северен тек 1 и 2?

КОПЕНХАГЕН – Данските власти ги предупредија бродовите да ги избегнуваат водите околу островот Борнхолм во Балтичкото Море, во радиус од пет наутички милји, поради истекување на гас од гасоводот Северен тек 2, а забележан е и пад на притисокот во Северен тек 1. Германската влада објави дека ќе контактира со данските власти и ќе работи со локалните истражни органи за да открие што го предизвикало ненадејниот пад на притисокот во гасоводот.

Планот беше Северен тек 2 да ја удвои испораката на руски гас за Германија преку Балтичкото Море, но Берлин го блокираше издавањето на работна дозвола поради рускиот напад на Украина, пренесува Танјуг. Данската поморска управа вчера извести за истекување гас во близина на островот Борнхолм во Балтичкото Море, кој е блиску до неактивен руски гасовод Северен тек 2.

Диспечерот „Северен тек 2“ на преминот кон копното забележал ненадеен пад на притисокот на линијата А на гасоводот „Северен тек 2“, се вели во соопштението, во кое се истакнува дека е започната истрага и дека надлежните органи на Данска, Германија, Информирани се Шведска, Финска и Русија.

Во понеделникот вечерта, операторот на гасоводот Северен тек 1, кој работеше со намален капацитет од средината на јуни, пред целосно да го прекине снабдувањето во август, исто така објави пад на притисокот на двете линии на гасоводот.

Претседателот на германскиот мрежен регулатор Клаус Милер на Твитер објави дека поради падот на притисокот во двата гасоводи „ситуацијата е напната“.

Регулаторот рече дека во моментов не е познато што го предизвикало падот на притисокот, додавајќи дека настанот немал влијание врз безбедноста на снабдувањето во Германија и дека нивото на складирање на гас во земјата е околу 91 процент.

Гасоводот, кој требаше да го удвои обемот на гас што тече од Санкт Петербург под Балтичкото Море до Германија, штотуку беше завршен и наполнет со 300 милиони кубни метри гас кога Германија ја откажа употребата неколку дена пред рускиот напад врз Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.