СМРТТА МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИДИ 14 ГОДИНИ ОДНАПРЕД?! Тогаш се појавува еден СИМПТОМ, најмногу кај 4 групи луѓе!

Најновото откритие на научниците покажува дека еден симптом секогаш се јавува 14 години пред смртта.

СМРТТА МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИДИ 14 ГОДИНИ ОДНАПРЕД?! Тогаш се појавува еден СИМПТОМ, најмногу кај 4 групи луѓе!

Денес се тврди дека е невозможно да се предвиди и да се пресмета сопствената смрт, но научниците преку бројни студии дошле до заклучок дека намалувањето на менталните способности и силата се случува неколку недели пред смртта. Меѓу другото, едно од најновите откритија е дека можете да ја предвидите смртта 14 години однапред.

Научниците спровеле студија за време на која ја набљудувале здравствената состојба на 46.634 Британци кои починале на 60-годишна возраст или подоцна. Во таа прилика вклучија луѓе кои беа здрави, оние кои имале деменција и срцеви заболувања. Тие забележале дека секогаш се случува истиот симптом: пад на крвниот притисок.

Крвниот притисок најмногу паднал кај пациентите кои имале деменција, срцев удар, слабеење во доцните години, но и кај оние кои имале висок крвен притисок. Пад на крвниот притисок е забележан и кај оние кои биле здрави, без наведена дијагноза.

„Нашето истражување фрла светлина на важноста од следење на состојбата на постарите пациенти како што ја гледаат лекарите насекаде. Би бил многу вознемирен доколку некој ја протолкува нашата работа како мотив да не се лекува хипертензијата во подоцнежните години со лекови и да не се препишуваат, вели авторот на истражувањето.

Научниците истакнаа дека лекарите треба да обрнат повеќе внимание на тоа што значи пад на крвниот притисок за пациентите. Ова е најочигледниот показател за блиска смрт, бидејќи крвниот притисок може да се мери нумерички, често го мерат и следат лекарите, како и самите пациенти.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.