Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за смути направено од целер, лимон и авокадо.
Зелениот зеленчук има противвоспалително дејство како резултат на присуството на цинеол и линолеинска киселина во неговиот состав.
Целерот исто така е познат по своите лековити својства. Го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта. Тоа спречува формирање на тромб, служи како терапија за анемија поради високата содржина на железо.
Го зголемува лачењето на ензимите и го чува здравјето на дигестивниот систем.
Исто така, целерот ја подобрува функцијата на црниот дроб. Обидете се да додадете целер во вашата исхрана бидејќи има многу користи за вашето здравје.
Потребни состојки:
Целер
2 лажици сок од лимон или лимета
1 авокадо
1 чаша филтрирана вода
1 чаша коцки мраз
1 лажица мед
Начин на подготовка:
Ставете ги состојките во блендер и мелете додека да се измеша добро. Сипете го во чаша и испијте наместо појадок или ужина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.