Снежното невреме во САД однесе две жртви

Loading...

Силно снежно невреме зафати 20-сетина сојузни држави во САД, при што им го отежна животот на повеќе од 60 милиони жители, парализирајќи го во целост сообраќајот на одделни подрачја, јави Си-Ен-Ен.

Во сообраќајни несреќи, предизвикани од снежното невреме, загинаа две лица.
Во Канзас Сити прогласена е вонредна состојба, а на патиштата се наоѓаат 250 возила кои се обидуваат да ги расчистат патиштата. Многу аеродроми се затворени, а летовите се откажани. Во Канзас Сити во само еден ден наврнаа 20 сантиметри снег, што е апсолутен рекорд за тој град.
Остатокот на САД не е толку тешко погоден од невремето, а локалните служби работата на расчистувањето, за да не им се случи ситуацијата со целосен застој, како што беше кога североистокот на САД го погоди невремето „Немо”.
Макфакс
Силно снежно невреме зафати 20-сетина сојузни држави во САД, при што им го отежна животот на п

loading...