СНИМЕН СТРАШЕН МОМЕНТ: Група туристи оделе по забранета патека, следела ТРАГЕДИЈА, еден од нив останал мртов на лице место (ВИДЕО)

Турист, идентификуван од локалните медиуми како Бразилец, загинал во близина на јужниот аргентински град Ушуаја, откако бил погоден од блок од мраз што го откорнал покривот на една пештера во Патагонија, соопшти локалната полиција во четвртокот.

Несреќата се случила во ограничена зона во средата попладне во таканаречената Куева де Џимбо.

Тоа е глечерска област во рамките на Националниот парк Тиера дел Фуего, лоцирана на периферијата на Ушуаја, околу 3.070 километри јужно од Буенос Аирес. Властите на Ушуаја сакаат да се фалат дека се најјужниот град во светот заедно со соседниот Чилеанец Пуерто Вилијамс.

Група од седум туристи се приближиле до пештерата, од кои еден го снимил шокантниот момент кога парче мраз се откинало и паднало врз маж. Полицаецот Кристијан Армани изјавил за Ројтерс дека мажот не носел пасош или лична карта за време на патувањето, пренесува Хина.

Мажот патувал сам со своето куче во кампер и не бил поврзан со други туристи кои решиле да тргнат по патеката обележана со знаци за опасност за забрана за влез.

– Влезот е забранет бидејќи од покривот на пештерата може да падне мраз и камења – изјави Армани.

Куева де Џимбо се наоѓа во основата на глечерот, природно формиран од карпи и мраз, еродирани од ветерот и температурите кои поттикнуваат одмрзнување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.