СОБОРЕН СВЕТСКИ РЕКОРД: Кинеското беспилотно летало стигна во вселената за само два часа

Вселенското товарно возило без екипаж Тианжу 5 автоматски се приклучи на кинеската Национална вселенска станица во рекордно време, соопшти денеска Кинеската вселенска агенција.

Се додава дека Тијанжу 5 се приклучил во 12:10 часот по локално време, два часа откако бил лансиран од Центарот за лансирање Венчанг во провинцијата Хаинан, поставувајќи светски рекорд.

СОБОРЕН СВЕТСКИ РЕКОРД: Кинеското беспилотно летало стигна во вселената за само два часа

Tianzhou 5 се приклучи три пати побрзо од Tianzhou 4 на кој му беа потребни речиси седум часа за да се приклучи по лансирањето.

Националната вселенска станица на Кина се наоѓа на надморска височина од 400 километри и ќе биде во функција повеќе од една деценија.

На него можат да останат тројца астронаути, а за краток период и до шест, додека се заменува екипажот.

Се очекува станицата да биде оперативна до крајот на оваа година, додаваат кинеските власти и ќе биде достапна за меѓународни проекти.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.