Совети за поздрави расправии со вашиот партнер

Соочете се со тоа: секогаш ќе имате различни аргументи со вашиот партнер. Можеби тој ‘рчи; можеби не сте помислиле дека треба да ја потроши својата плата на видео игри. Или можеби е нешто подлабоко.

Обидете се со овие правила и вежби од експерти подобро да комуницирате додека разговарате, потиснете ги силните емоции и на прво место обидете се да ги спречите разните експлозии.

Премостување на гневот
Грин честопати бара од паровите да седат едни спроти други на мала маса (како на пример телевизиска маса) кога разговараат.

Кога разговарате за нешто длабоко за кое знаете дека брзо ќе се претвори во жестока расправија, седнете на оваа ситна маса каде што се допираат колената, рацете се удираат едни до други и каде има очигледен контакт со очите – вели Грин. Многу е потешко да се биде неиздржан кога седите толку блиску и ќе загледате во очите на партнерот.

Потоа користете зборови што ги покажуваат вашите чувства, а не вашата вина. На пример, наместо да викате кај партнерот затоа што тој секогаш доцни и не ви испраќа порака, објаснете му дека кога тоа го прави, се чувствувате занемарено.

Разговарајте 20 минути дневно
Ова е особено точно за парови со деца (но дури и за оние без нив). Разговорот е нешто што честопати се занемарува, особено по напорниот ден на работа, и тука аргументацијата во врските може да остане неодговорена. Ако вие и вашиот партнер не комуницирате, малите нешта можат да ги зголемат вашите незадоволства и гнев од врската.

Не претпоставувајте
Кога претпоставувате нешто, обично сте погрешни отколку што сте во право – вели Ами Шон, експерт за врски и професионален тренер за живот.

Кажете што ви треба
Наместо да обвинувате и обвинувате, целта нека биде да ги редизајнирате работите да одговараат на вашите потреби.

Вежбајте помеки емоции
Кога имате висока емотивна енергија, донесувате импулсивни одлуки.
Ако некогаш сте кажале нешто среде расправија и веднаш сте зажалиле, веројатно знаете што значи тоа. Ако вие или партнерот се најдете на одговорност за емоционална енергија, обидете се да разберете што се случува под површината на тие емоции. На пример, кога вашиот партнер се лути, гледате дали е тажен или загрижен за нешто.

Одморете се
Веројатно сте слушнале дека не треба да одите во кревет лути, но тоа не е секогаш најдобриот совет.
Кога паровите се караат и почнуваат да се чувствуваат многу вознемирено, најдобро е да се одморат затоа што нивните емоции се привремено под контрола, а не нивниот ум.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.