Советот за безбедност на ОН ја осуди севернокорејската нуклеарна проба

Loading...

Советот за безбедност на Обединетите нации во вторникот „силно го осуди” третото нуклеарно тестирање што го изврши Северна Кореја изутрината и најави акција против режимот во Пјонгјанг, соопшти претставникот на Советот за безбедност.

 
„Членките на Советот за безбедност силно го осудија ова тестирање коешто претставува тешко кршење на резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации”, изјавил за новинарите, претседавачот на ова тело на светската организација, Ким Сунг-Хван, министер за надворешни работи на Јужна Кореја, која овој месец претседава со Советот. Додал дека сега ќе бидат разгледувани „адекватните мерки”.
Амбасадорката на сАД во ОН, сузан Рајс изјави дека Вашингтон и неговите сојузници имаат намера „да го засилат режимот на санкциите” кои веќе се воведени поради севернокорејските нуклеарни тестирања во 2006 и 2009 година
Макфакс
Советот за безбедност на Обединетите нации во вторникот „силно го осуди” третото нуклеарно тестирање што го изврши Се

loading...
Loading...