Советот на ЕУ усвои целосно суспендирање на визното олеснување со Русија

Европскиот совет најави целосна суспензија на договорот за визно олеснување меѓу ЕУ и Русија, со кој се поедноставија процедурите за аплицирање за визи за руските граѓани.

Советот на ЕУ усвои целосно суспендирање на визното олеснување со Русија

Во соопштението на својата веб-страница во петокот, Советот истакна дека одлуката ќе резултира со зголемување на таксите за аплицирање за виза од 35 на 80 евра, ќе ја воведе потребата да се презентираат дополнителни документарни докази за сите апликанти, ќе се зголеми времето за обработка на визите и многу повеќе рестриктивни правила за издавање визи за повеќекратни влезови.

„Денешната одлука е директна последица на дејствијата на Русија и дополнителен доказ за нашата непоколеблива посветеност на Украина и нејзиниот народ“, рече чешкиот министер за внатрешни работи Вит Ракусан во соопштението приложено кон соопштението. Одлуката на Советот ќе стапи на сила во понеделник следната недела.

Потегот доаѓа откако Комисијата на ЕУ претходно оваа недела го поддржа предлогот на министрите за надворешни работи на ЕУ за укинување на визниот договор со Русија, повикувајќи се на тековната воена кампања на Москва во Украина. Неколку земји на ЕУ, исто така, се обидоа да протуркаат целосна забрана за визи за сите руски туристи, но предлогот не доби едногласна поддршка во блокот.

Балтичките земји и Полска, сепак, најавија дека повеќе нема да издаваат визи за руските граѓани, ниту да им дозволуваат на руските носители на Шенген да влезат во нивните земји.

Москва нема да воведе одмазднички визни рестрикции за странските граѓани, според претседателот Владимир Путин, кој за време на Источниот економски форум во средата објасни дека судирот би бил против интересите на Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.