Совршена комбинација на две јадења што ги обожаваме!

Loading...

Не можете да одлучите дали повеќе сакате да јадете тестенини со сос или чизбургер? Не мора да мислите, туку направете комбинација од две популарни јадења.
Тестенините чизбургер вклучуваат класични вкусови како сирење, мелено говедско месо, домати, но и неколку интересни додатоци.
Состојки за тестенини чизбургер:
800 грама излупени домати
450 грама мелено говедско месо
400 грама тестенини
400 грама рендано сирење
350 мл супа од месо
60 грама брашно
60 грама путер
2-3 млади кромид
2 лажички мелен сенф
1 лажица сос
со бибер по желба
зелена салата за украсување
кисела краставица за украсување


Подготовка:
Гответе ги тестенините ал денте според упатствата на пакувањето. Во голем тенџере, изрендајте го говедското месо до златно кафеава боја. Ќе ви одземе околу пет до седум минути. Извадете го меленото месо од тенџерето и растопете го путерот во него. Во растопениот путер додадете брашно и добро мешајте додека не исчезнат сите грутки. Постепено додавајте супа од млеко и месо, постојано мешајќи, додека сосот не почне да се згуснува. Зачинете со сенф и сос. Додадете ги тестенините и меленото месо и варете ги сите заедно на ниска температура околу пет минути за да не се спојат вкусовите. Додадете сол и бибер по желба. Додадете варени тестенини и сецкан млад кромид и измешајте сè добро. Додадете го ренданото сирење и оставете го да се стопи и да се соедини со останатите состојки. Послужете со парчиња кисела краставица и лисја од свежа салата.
Пријатно!

loading...