Совршени за на посна трпеза – вкусни салати со компири

За овие рецепти не ви се потребни мерки. Потребни ви се само состојките, а количината сами одредете ја во зависност за колкумина ја подготвувате.
Класична компир салата
Оваа салата е составен дел од секоја посна трпеза. Обично се служи со риба. Компирот излупете го, сварете го и насецкајте го на четвртинки. Додадете сецкан кромид, масло, сол, бибер и малку оцет. Класичната компир салата можете да ја направите и малку невообичаена, ако во неа додадете некое варено јајце, сецкано на кругови и малку сецкани маслинки. Но, сето тоа е работа на вкус.
Компир салата со посен кашкавал


Излупете го компирот, сварете го и додека е топол насецкајте го на четвртинки, посолете, ставете малку бибер, масло за јадење и сецкан лук. Растителниот кашкавал нарендајте го на крупно и додека е топол компирот, само наросете по него и неѓно измешајте. На оваа салата можете да и додадете насецкан домат, краставица или б ило кој друг зеленчук што го сакате.
Кoмпир со магдонос и млад лук
Постапката е иста како и на претходните две салати, сварете го компирот, додадете ситно сецкан магдонос и насецкано младо лукче. Наместо лук, можете да ставите и кромид. Ставете бибер, сол и малку масло за јадење. Наместо оцет, во оваа салата можете да ставите сок од еден лимон.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.