Совршен десерт: Колач со вишни и јогурт

Loading...

Овој десерт со сигурност ќе ве освежи во топлите летни денови, а и ќе го задоволи вашиот апетит за слатко.
Потребни состојки:
• 250 гр. јогурт
• 3 јајца
• 120 гр. путер
• 180 гр. шеќер
• ½ кесички пр

Припрема:
1. Обложете го калапот со хартија за печење.
2. Во еден сад, изматете ги јајцата, шеќерот и путерот.
3. Додадете го брашното помешано со прашокот за пециво, јогуртот и изренданата кора од лимон па измешајте.
4. На крајот изматете ги белките, а потоа со нежно мешање додадете ги во смесата, заедно со измелените лешници или бадеми.

5. Излејте ја смесата во калапот и распоредете ги вишните по површината.
6. Печете го колачот 25-30 минути на 200 Целзиусови степени додека не добие златножолта боја.
7. Кога ќе се излади, по желба наросете го со шеќер во прав.ашок за пециво
• 2-3 лажички јогурт
• кора од лимон
• 100 гр. лешници или бадеми
• ½ кг. исчистени зрели вишни
• шеќер во прав

 

loading...