СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Пробајте ги овие сочни и вкусни плескавици од компири и рузмарин

Лесно летно јадење, кое лесно се подготвува, а неговиот вкус е незаборавен.
Состојки:
400 гр компири
сол
2 гранчиња рузмарин
60 гр суви домати
12 гр свеж квасец (или 1 лажичка сув квасец)
1/2 лажичка шеќер или мед
300 гр пченично брашно, тип 550, плус малку брашно за работната површина
приближно 40-60 мл маслиново масло
околу 250 мл кисела павлака во која сте додале пиперчиња


Подготовка:
1. Измијте ги компирите и сварете ги во солена врела вода, па исцедете ги, изладете ги, излупете ги и изгмечете ги со вилушка.
2. Искинете ги лисјата од рузмарин од гранчиња и исечкајте ги. Доматот ситно исечкајте го на коцки.
3. Измешајте 170 мл млака вода со квасец и шеќер и оставете го да стои покриено 10 минути на топло место. Потоа замесете заедно со брашно, рузмарин и лажичка сол околу 10 минути, за да се формира компактно тесто. На крај, кратко промешајте ги пасираните компири и сецканите домати.
4. Покријте го тестото и оставете го да стаса уште 30 минути, а потоа формирајте осум рамни плескавици од смесата на набрашнета работна површина и оставете ги да стасаат уште 15 минути. Подмачкајте ги плескавиците со маслиново масло и испечете ги на скара (алтернативно во тава за скара) на средна топлина 5-6 минути од двете страни.
5. Послужете со сос од кисела павлака и салата. Зелена, на пример, или салата од домати.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.