СОВРШЕН РУЧЕК КОЈ СЕ ПРАВИ ЗА САМО 5 МИНУТИ: Потребни ви се само неколку состојки

Loading...

Исечете го готовото јадење на парчиња и сервирајте топло
Ако ви треба брз, но вкусен оброк, ова јадење ќе биде вистинскиот избор. Потребни ви се само неколку состојки, многу е лесно да се подготви, а вкусот ќе ве воодушеви.
500гр компир
150гр брашно
1 јајце
сол
бибер
маслиново масло
100гр шунка
100гр кашкавал
Подготовка:
Сварете ги компирите, па убаво изгмечете ги. Додадете јајце, сол, бибер, а потоа брашно и измешајте сѐ добро, за да добиете компактно тесто, и доколку е потребно, можете да додадете повеќе брашно ако процените дека тестото не е доволно цврсто.
Во загреана тава ставете малку маслиново масло, потоа развлечете половина од подготвеното тесто и ставете го на дното на тавата. Наредете ги шунката и кашкавалот над тестото, а потоа и другиот дел од тестото. Пржете од двете страни додека тестото не добие златно кафеава боја
Исечете го готовото јадење на парчиња и сервирајте топло.
Пријатно!

loading...
Loading...