СОДА БИКАРБОНА Е ЛЕК НА 21 ВЕК!!

СОДА БИКАРБОНА Е ЛЕК НА 21 ВЕК!!

Многу луѓе сега страдаат од зголемена киселост (ацидоза) поради присуство на отрови во храна, воздух и вода, вклучително и пестициди. Ментални нарушувања, вклучувајќи страв, вознемиреност, иритација, депресија, лутина, завист или омраза, исто така, предизвикуваат ацидоза и само-труење на организмот. Продолжената употреба на лекови, исто така, негативно ќе влијае на киселоста на дигестивниот систем.

Користењето сода може да ги исчисти крвните садови, да ги отстрани киселините во црниот дроб и бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, според професорот. Тој додава дека ако дозата е малку надмината, може да се појави лаксативен ефект.

Како се однесува сода во човечкото тело?

Поради неутрализирање на киселоста, бикарбонатот на сода придонесува за одржување на нормална киселина-базна рамнотежа и зголемување на алкалната резерва во организмот. Користењето сода може да ги исчисти крвните садови, да ги отстрани киселините во црниот дроб и бубрезите, гастроинтестиналниот тракт, според професорот. Тој додава дека ако дозата е малку надмината, може да се појави лаксативен ефект.

Професорот тврди дека сода им помага на клетките да ја обноват енергијата и им помагаат на биохемиските процеси да ја зголемат хемодинамиката. Исто така, се верува дека има позитивен ефект врз подобрената апсорпција на кислород во ткивата. Како резултат, се подобруваат здравјето и менталната и физичката кондиција.

Со неутрализирање на киселоста, д-р Неумивакин тврди дека урината станува алкална, што ќе ја олесни работата на бубрезите, спречувајќи формирање на камен и заштеда на физичка и ментална енергија.

„Цревата ќе работат подобро ако земете сода бикарбона со топло млеко затоа што се формираат алкални натриумови соли на аминокиселини, така што нивната апсорпција во крвта ќе биде побрза и полесна“, вели професорот.

Тој исто така вели дека сода бикарбона е неопходна во процесот на отстранување на тешки метали од телото: жива, олово, бариум, кадмиум, талиум, како и отстранување на радиоактивни изотопи и спречување на зрачење од телото.

Покрај тоа, содата ги раствора сите наслаги што се штетни за зглобовите и ‘рбетот, помага во борбата против остеохондрозата, полиартритис и гихт, ревматизам, уролитијаза и холелитијаза, тврди д-р Нојмивакин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.