Сода бикарбона за посвеж изглед

Штотуку се разбудивте и не ви се допаѓа погледот во огледало. Темните подочници се доказ за недоволното спиње по бурно помината ноќ. За ова постои многу едноставен трик со сода бикарбона.

Сода бикарбона за посвеж изглед

Имено покрај примената во прехранбената индустрија и кујната, може да се користи како додаток во многу препарати за хигиена и нега на лицето и кожата. Таа еден од најефтините продукти кои можете да ги најдете и да ги користите за различни цели. Со нејзе можете да го намалите ризикот од акни, да ѝ го вратите сјајот на кожата, као и да се ослободите од црвенило и подочници.

За таа цел треба во една чаша топла вода или чај да ставите една лажичка сода бикарбона. Потопете парче вата во оваа смеса и оставете да стои под очите 10-15 минути. Потоа измијте се вода и избришетее се со пешкир. Резултатот ќе ве воодушеви.

За пилинг на усните направете смеса од мед и сода бикарбона и со него намачкајте ги усните. По пет минути измијте со топа вода. Усните ќе ви бидат меки и нежни.

Сода бикарбона нанесете на влажно лице и оставете да дејствува 10тина минути. Потоа измијте се, со парче вата нанесете лимонов сок и не го мијте. Ова се препорачува за еднаш неделно за да имате совршен тен.

Ако мачите мака со митесери подгответе гел со сода бикарбона. Во гел за миење лице ставете лажичка сол и лажичка сода бикарбона. Добиената смеса нанесете ја на лицето да дејствува пет минути. Измијте се и избришете се со пешкир. Кожата ќе ви биде мека и мазна.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.