Сок од домати треба да се пие за време на пандемија, бидејќи го намалува ризикот од тромбоза!

Досега, науката потврди многу лековити својства на сокот од домати, а меѓу најважните секако се оние кои го олеснуваат варењето на храната, помагаат да се исфрли вишокот течност од телото и во намалувањето на крвниот притисок. Исто така, ја подобрува крвната слика и го зајакнува имунитетот, додека исто така се покажа добро во заморот, бидејќи брзо ја зајакнува и враќа енергијата.
Како антиоксиданс
Црвената боја на сокот од домати потекнува од растителен пигмент растителен пигмент ликопен, кој припаѓа на семејството на каротеноиди, природни жолтеникави, портокалови и црвени пигменти во овошјето и зеленчукот.
Доматот е главниот извор на овој моќен антиоксиданс – во 100 грама големо овошје има 6 милиграми ликопен, а во малите околу 10 милиграми. Ликопенот е многу важен во имунолошката заштита на организмот, во борбата против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките. Бројни клинички студии покажуваат дека ликопенот од доматите се користи повеќе од сокови и сосови, бидејќи полесно се распаѓа по термичка обработка. Theе добиете поволно дејство на ликопенот врз телото со половина литар сок од домати на ден.


Го намалува ризикот од тромбоза
Според научните студии, доматите се идеални за срцеви пациенти затоа што високото ниво на калиум ги намалува масните наслаги во крвните садови, а со тоа и ризикот од тромбоза и срцев удар или мозочен удар. Бидејќи е одличен диуретик, со вишок течност што помага полесно да се ослободи од него, крвниот притисок исто така се намалува. Срцевите пациенти треба да го пијат овој сок со многу малку сол, или без него, за сите овие придобивки.
Ја подобрува крвната слика
Фолната киселина што ја содржи сокот од домати помага во формирање на црвени крвни клетки, а со тоа и во третман на анемија, затоа е идеален сојузник во лекувањето на анемијата. Бидејќи ја подобрува крвната слика, го зајакнува и имунитетот. Во овој случај, се препорачуваат минимум две чаши сок од домати на ден.
Промовира губење на тежината
Благодарение на моќниот антиоксиданс ликопен, тој совршено ги неутрализира слободните радикали и го чисти организмот. Исто така, помага во работата на најважните органи за варење – панкреасот, црниот дроб и жолчката и го забрзува варењето на храната. Бидејќи има само 50 калории во една чаша од 200 мл, тоа е одличен сојузник на секоја диета.
Со 50 калории во една чаша од 200 мл, тоа е одличен сојузник на секоја диета.
Влијае на подобар вид
Доматите содржат и изобилство на витамин А, кој е одговорен за спречување на оштетување на сетилата за вид. Постојат научни студии кои потврдуваат дека овој витамин може да помогне при влошување на видот, ноќно слепило, сенилна дегенерација на макулата, глауком, катаракта
Сепак, при купување домати, изберете ги најцрвените примероци затоа што имаат најголемо количество антиоксиданси. Дома, чувајте го на собна температура, каде што достигнува сончева светлина, а не во фрижидер, бидејќи тоа му го расипува вкусот.
Експертите препорачуваат консумирање на еден среден домат на ден, или седум мали домати во една порција. Сосема е здраво да се консумира секој ден, а како дополнителен бонус, има малку калории и голема содржина на вода, но оние кои страдаат од дигестивни нарушувања или имаат гастроезофагеален рефлукс, не треба да јадат премногу домати.


Исто така, големи количини домати во исхраната кај некои луѓе доведуваат до формирање камења во бубрезите, бидејќи доматите се богати со калциум и оксалат, кои тешко се отстрануваат од телото. со што се создава камен во бубрег.
Сок за враќање на енергијата
По физички напор или тренинг, пијте сок од домати. Ги враќа мускулите и го враќа рамнотежата на гликозата во организмот подобро отколку ако сте пиеле енергетски пијалок
Салата против запек
Пијте чаша исцеден сок од домати десет ноќи по ред пред спиење, а во текот на денот, со секој оброк, јадете салата од домати и маслиново масло. Ова ќе ја регулира столицата и ќе излечи хемороиди
Супа што го намалува крвниот притисок
Потребно е:
1 кг домати, 1 кромид, 6 чешниња лук, еден куп магдонос, целер и морков, 3 лажици црвено вино, малку рузмарин, мајчина душица и анасон.

читајте пулс24
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.