Солени мафини

Loading...

Потребни состојки:
½ шолја јогурт
½ шолја вода
½ шолја масло
½ печиво
3 јајца
3 шолји брашно
Начин на подготовка:
Измешајте ги сите состојки со маталка или лажица и додадете додатоци по избор. Може да ставите спанаќ, морков, сирење и сувомеснато. Сечете квадрат/правоаголник од хартијата за печење отприлика малку поголемо од модлата. Ставете ја врз калапот и ставете чаша да постои додека ја подготвувате смесата. Во секој дел ставете по отприлика 2 лажици од смесата, а излегуваат точно 12 мафини. Печете на 200 степени околу 15-20 минути.

loading...