Солени стапчиња со сусам

Loading...

Потребни состојки:
1 маргарин
500 г брашно
2 јајца
1 свеж квасец
5 лажици топло млеко
2-3 лажички шеќер
Начин на подготовка:


Во сад сипете млеко и промешајте го со квасец, шеќер и сол. Оставете да отстои неколку минути, па промешајте со брашно и јајца и замесете меко тесто.
Рассукајте го тестото и исечете ленти, премачкајте ги со изматено јајце и наросете ги со сусам или со морска сол. Наредете ги во тава и печете на 180 степени додека да добијат златно-кафеава боја.

loading...