Солени стапчиња со сусам

Потребни состојки:
1 маргарин
500 г брашно
2 јајца
1 свеж квасец
5 лажици топло млеко
2-3 лажички шеќер
Начин на подготовка:


Во сад сипете млеко и промешајте го со квасец, шеќер и сол. Оставете да отстои неколку минути, па промешајте со брашно и јајца и замесете меко тесто.
Рассукајте го тестото и исечете ленти, премачкајте ги со изматено јајце и наросете ги со сусам или со морска сол. Наредете ги во тава и печете на 180 степени додека да добијат златно-кафеава боја.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.