Сонце со 16 краци и на шахтите во Лондон, но таму не го брусат

Благој Шаклевски од Битола им реплицира на релативизаторите на социјалните мрежи што го оправдуваат брусењето на сонцето од Кутлеш од шахтите поради Преспански договор.
„Пошто гледам прикаски од типот
– па шахтите и онака кич биле,
– па на *Сонцето не му било местото таму на шахта …


Еве неколку шахти од Лондон (главно од Викторијанскиот период) чиј изглед е заштитен со закон и при реконструкција не смее да се менува. Некои денес се и целосен оригинал од пред 150 години.
Шо праеле Англичаните во зенитот на нивната империјалистичка сила со сонцето по шахти ?
А бре, толку разбираат и тие од симболи (колку Швеѓаните од право)“, напиша на Фејсбук Шаклевски, кој по името си има додадено „Македонецот“, а по презимето „Македонски“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.