Сончево и топло време со 31 степен, викендов поројни дождови и силен ветер

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот во западните делови ќе има зголемена облачност со врнежи од дожд.
Утринската температура ќе се движи од осум до 15 степени, а дневната температура од 20 до 31 степени.
Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен ветер од југозападен правец.
Утринската температура ќе достигне до 13 степени, а дневната температура до 28 степени.
Од сабота до понеделник ќе бидеме под влијание на изразена циклонска активност со чести продори на влажни бранови. Времето ќе биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд особено во сабота (над 30 л/м2), кои на места ќе бидат поројни, со грмежи и силен ветер (над 80км/ч.). Температурата значително ќе се намали.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.