Сон под море: Погледнете го овој луксузен подводен хотел на Малдивите

Малдивите сами по себе се дестинација од соништата. На островот каде што трае вечно лето, со прекрасни плажи и тиркизно море, никој не останува рамнодушен. Тука се наоѓа и првиот подводен хотел во светот кој неодамна се отвори на островот Рангали. Наречен Мурака, што во превод значи корал, овој хотел има два ката од кој долниот е сместен на 50 метри под површината на Индискиот Океан.


Тука се наоѓа тоалетот и спалната соба, а со оглед на тоа дека сè е стаклено, вие ќе заспиете опкружени со риби и други морски животни, под брановите.

Горниот кат се наоѓа над морето и со долниот кат е поврзан преку лифт. Тука можат да се најдат уште две спални соби, кујна и тоалет, а со оглед на тоа дека и тука сè е стаклено, вие можете да уживате во неверојатниот поглед кон океанот од секоја страна. Напред има и палуба со базен и простор за сончање, а на располагање има и приватна теретана, готвач и батлер.


Вредноста на ова архитектонско чудо е 15 милиони долари, а за едно ноќевање морате да издвоите 50 илјади долари. Меѓутоа хотелот нуди многу повеќе од преспивање. Гостите, покрај тоа што се сместени во голем стаклен аквариум, имаат и целосна приватност. Имено на островот има и приватен хидроавион, како и редовна линија глисери.

Ferrari Press Agency
Ref 10971
Muraka 1
15/10/2019
See Ferrari text
Picture must credit: Justin Nicholas/Conrad Maldives
Underwater hotel rooms and dining experiences have become common place around the world over the last decade.But the latest addition to the collection is almost certainly the best , looking like a set from a James Bond movies.And it is the most expensive with high season fees costing from $65,000 USD / €59,000 Euros a NIGHT !It’s called the Muraka and is part of the Conrad Maldives Rangali Island resort.The whole residence us actually a two story dwelling with private infinity pool, moored in the Indian Ocean.It happens that half of the living accommodation is below the waves.And the bedroom , 16 feet / five metres below the water line, gives unparalleled views of sea life – even from the shower.There is also a viewing gallery where occupants can draw up chairs and some long cold drinks and soak up the sights.The Muraka, which means “coral” in the local Dhivehi language, cost $15 million USD to construct.
OPS: The Muraka deck and infinity pool
Picture supplied by Ferrari, Image: 476939494, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Justin Nicholas/Conrad Maldives / Ferrari / Profimedia
Loading...