Сосема нова суперјахта уништена од пожар (ВИДЕО)

Пожарот целосно уништил нова суперјахта вредна 24 милиони долари во четвртокот во Шпанија, неколку недели откако му била предадена на нејзиниот сопственик, италијанскиот бизнисмен Паоло Скудиери.

Сосема нова суперјахта уништена од пожар (ВИДЕО)

Шпанската агенција за поморско пребарување и спасување Салваменто Маритимо објави фотографија од запалената 44-метарска Арија СФ, велејќи дека инцидентот се случил на пристаништето Кала Саона на западниот брег на Форментера, Балеарските Острови на 11 август.

Службите за итни случаи подоцна изјавија за медиумите дека сите 16 лица во тој момент, вклучително и седум членови на екипажот, успеале да се евакуираат и подоцна неповредени биле земени од чамец на цивилната гарда. Нивниот идентитет не е соопштен. Причината за пожарот, кој беше изгаснат по неколку часа, останува нејасна. Изгорениот труп на јахтата е одвлечен на Ибица; бродот, наводно, се смета дека не може да се спаси.

Според списанието SuperYacht Times, Aria SF од италијанско производство беше испорачана во јули на Scudieri, кој е претседател на Adler-Hp Pelzer Group и наводно вреди 500 милиони долари. Бродот, кој имаше „остри и спортски надворешни линии“, „мек под со ефект на тепих“, пет „раскошни“ кабини, базен и клуб на плажа, се очекуваше да ја направи својата светска премиера на јахтата во Кан и Монако подоцна. година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.