Сосиедад и Малага во борба за четвртата позиција

Екипите на Реал Сосиедад и Малага, на „Аноета“ стадионот во Сан Себастијан ќе го одиграат дерби натпреварот во 30.коло на Примера.Двата тима се борат за четвртата позиција на табелата, домаќинот е во одлична форма, веќе 11 натпревари е без пораз.Во зависност од конечниот резултата на овој меч би можела да профитира и Валенсија, која на табелата има два бода помалку од Сосиедад и еден бод помалку од Малага.Валенсија во 30.коло за противник ќе го има Ваљадолид, кој победи само еднаш на последните пет првенствени натпревари.Колото, во петок ќе биде отворено со натпреварот помеѓу Гранада и Бетис, а во кој домаќинот ќе бара бодови за мирно продолжување на сезоната. Гранада освои само два од можните 15 бодови на последните пет натпревари.Петок, 5.април:Гранада-Бетис
Сабота, 6.април:Реал Сосиедад-МалагаРеал Мадрид-ЛевантеЛа Коруња-СарагосаБарселона-Мајорка
Недела, 7.април:Селта-Рајо ВаљеканоОсасуна-ЕспањолХетафе-Атлетико МадридВаленсија-ВаљадолидСевиља и Атлетик Билбао, в понеделник ќе го комплетираат ова коло во Примера.
МакфаксЕкипите на Реал Сосиедад и Малага, на „Аноета“ стадионот во Сан Себастијан ќе го одиграат дерби натпреваро

Пронајдете не на следниве мрежи: