Сос кој одлично оди со пржена риба или тиквички

Loading...

Потребно е:
8 чешниња лук
250 гр лебни трошки
120 мл маслиново масло
70 мл вински оцет
1 лажиче сол
ореви, по желба
Подготовка:


– Истолчете го лукот и измешајте го со лебните трошки и солта.
– Постепено, со постојано мешање додадете ги оцетот и маслото.
– По желба на почетокот може да додадете и ситно сецкани или мелени ореви.

loading...