Сочен, мек и божествен: Брз колач со јаболка кој се подготвува во еден сад

Loading...

Денеска ви претставуваме еден едноставен рецепт за вкусен десерт кој ќе ги задоволи сите ваши сетила.
Освен што е вкусен, се прави брзо и лесно, а се што ви е потребно за припрема е само еден сад.
Потребни состојки:
– 120 гр. брашно
– 1 лажица прашок за пециво
– прстофат сол
– 120 гр. путер
– 150 гр. шеќер
– 2 големи јајца
– 1 лажица екстракт од ванила
– 3 лажици рум
– 2 слатки јаболка


Начин на припрема:
1. Измијте, излупете ги и исечкајте ги јаболката на коцки.
2. Загрејте ја рерната на 180 Целзиусови степени. Премачкајте го калапот за торта со дијаметар од 24 центиметри со масло, а дното покријте го со хартија за печење.
3. Измиксирајте го омекнатиот путер со шеќерот, па додавајте едно по едно јајце. Додајте го екстрактот од ванила и румот, а потоа се заедно добро измешајте со миксерот.
4. Додајте ги сувите состојки, брашното, прашокот за пециво и солта во смесата и измешајте ги со дрвена лажица, а на крај додајте ги и јаболката.
5. Излијте ја смесата во калапот, па на врвот додајте малку шеќер, отприлика една полна лажица.
6. Печете 40 минути, а потоа оставете да се излади пред да го извадите од калапот.
7. Изладениот колач посипете го со шеќер во прав.

loading...