Сочен сендвич од стар леб: Ова е сè што ви е потребно за добар почеток на денот

Loading...

Искористете го стариот леб кој ви останал и направете вкусен сендвич.
Потребни состојки:
– 6 парчиња леб
– 3 јајца
– 50 гр. бело брашно
– 50 гр. презла
– 100 гр. шунка
– 100 гр. листови кашкавал
– 2 печени пиперки
– неколку парчиња кулен
– малку масло

Начин на припрема:
На едно парче леб ставете кашкавал, па печена пиперка исечкана на ленти, шунка и 2 парчиња кулен. Ставете друго парче леб преку филот.
Јајцата разматете ги, а брашното и презлата ставете ги на фолија. Сендвичот извалкајте го во брашно, па во јајца и презла. Наредете ги лепчињата во подмачкана тава, капнете неколку капки масло за јадење одозгора и печете на 200 Целзиусови степени, 30-40 минути.
Добар апетит!

loading...