Со една година работа во Германија купив нов Мерцедес А-класа, никогаш нема да се вратам во Македонија

Приказни се вртат по интернет просторот. Еве една од нив. А вие сами проценете колку е веродостојна, вредна или пак за пример

Маријана E. е млада инжињерка од Скопје, а својата среќа по завршување на студиите ја нашла во Германија.

За година и два месеца таа стекнала работно искуство кое никогаш не би успеала да го стекне во Македонија. Таа води градилиште и успеала за една година да купи луксузен автомобил, Мерцедес А-класа.

Таа за нашиот медиум ја раскажа својата животна приказна.

-Уште за време на студирањето ја имав дилемата дали да продолжам на Магистерски студии или среќата да ја барам во странство. Сите беа едногласни и ми рекоа дека студиите со три години подобро да барам работа на пазар бидејќи нема да успеам со ова образование, и да продолжам со Мастер студии, бидејќи така ќе можам да работам во канцеларија, да работам некоја истражувачка работа, менаџер и сл.

Но мене тоа никогаш не ме интересираше, бидејќи сакав градилиште.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.