Со овој трик вашата баклава ќе биде совршена

Loading...

Потоа испечете и ќе се топи во уста.
Предлог рецепт: Посна баклава со ореви и гриз
Најубавата баклава, многу практична за послужување…
СОСТОЈКИ:
500 гр тенки кори
СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ:
300 гр мелени ореви
4 полни лажици пченичен гриз
100 мл масло
100 мл вода
2 кесички ванилин шеќер, 4 лажици шеќер


СОСТОЈКИ ЗА ПРЕМАЧКУВАЊЕ:
150 гр маргарин (ако постите земете посен)
50 мл масло
СОСТОЈКИ ЗА СИРУП:
500 мл вода
350 гр шеќер
1 лимон

loading...