Со полициски дрон забележале нешто необично, по пронашле човек кој цели 17 години бил во бегство

Loading...

Кинеската полиција уапсила маж кој бил во бегство цели 17 години, така што беспилотни летала го откриле неговото засолниште.
63-годишниот, идентификуван како Сонг Ианг, беше затворен за трговија со жени и деца, но избега во 2002 година.


Со години живеел во мала пештера далеку од сите. Полицијата во Јонгшан добила извештаи за локацијата на Сонг на почетокот на септември. Овие патеки ги одвеле до планините зад неговиот роден град во југозападната кинеска провинција Јунан.
Откако рутинските пребарувања не успеаја, властите испратија дополнителни беспилотни летала за да им помогнат на полицајците. Беспилотните летала на крајот забележале сина плочка на стрмна карпа, како и траги од ѓубре во близина.

loading...