СО ШТО СЕ ДРОНОВИТЕ КАМИКАЗИ СО КОИ РУСИТЕ ГО НАПАДНАА КИЕВ? Направени од НЕКВАЛИТЕТНИ делови и тоа им создава проблем на Украинците

Киев утрово беше нападнат од камикази дронови кои се движат во роеви.

Андреј Јермак, шефот на кабинетот на претседателот на Украина, утринава потврди дека нападите врз Киев биле извршени со помош на беспилотни летала Камикази.

СО ШТО СЕ ДРОНОВИТЕ КАМИКАЗИ СО КОИ РУСИТЕ ГО НАПАДНАА КИЕВ? Направени од НЕКВАЛИТЕТНИ делови и тоа им создава проблем на Украинците

„Главниот град беше нападнат од беспилотни летала камикази. Ни требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана и тоа што е можно поскоро. Немаме време за бавни акции. Повеќе оружје за одбрана на небото и уништување на непријателот“, напиша Јермак.

Обично лансиран во парови, беспилотното летало Камиказе од 200 килограми – кое е вооружено со боева глава, официјално се тврди дека има домет од околу 2.000 километри, иако реално се верува дека е помал, а доказите сугерираат дека украинските сили повремено се мачеле да ги следат дојдовните дронови.

Во едно неодамнешно интервју, Олег Катков, од украинскиот „Дифенс експрес“, сугерираше дека беспилотните летала најверојатно се релативно ниско-технолошки, составени од делови што лесно може да се купат онлајн и водени од цивилен ГПС систем, а нивната ефикасност доаѓа од користењето во роеви.

„Бидејќи оваа опрема е составена од неквалитетни делови, доверливоста ќе биде мала. Затоа тактиката на користење на овие дронови вклучува нивна употреба во таканаречениот рој. Со други зборови, пет до шест, па дури и повеќе, камикази Беспилотните летала се лансирани на една цел, под претпоставка дека неколку од нив ќе ја исполнат својата задача“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.