Со Џорџа Мелони Рим, Будимпешта и Варшава ќе бидат координирани во спротивставувањето на исламот?

Победникот на италијанските избори, Џорџија Мелони, можеби на прв поглед има многу заедничко со силно конзервативните влади во Полска и Унгарија, но експертите веруваат дека во реалната политика секој екстремно десничарски сојуз може брзо да ги покаже своите ограничувања.

Како Мелони се обрати до своите поддржувачи:

Гласајќи за Браќата на Италија, ќе излезете од кабината со гордост на оние кои можат да кажат дека не го избрале „најмалку најлошото“, туку избрале партија која останала доследна, која никогаш не го изневерила својот збор и секогаш ставаат и во секој случај Италијанците се на прво место. 
Бидете горди на овој глас, нема да ве разочараме.

Да живее Италија!
🇮🇹
Со Џорџа Мелони Рим, Будимпешта и Варшава ќе бидат координирани во спротивставувањето на исламот?

Реакциите на многу добриот неделен резултат на партијата Браќата на Италија на Мелони беа воздржани во столбовите на европската интеграција како Париз и Берлин, но Варшава и Будимпешта срдечно им честитаа за тоа.

„Никогаш досега не ни биле толку потребни пријатели кои делат визија и заеднички пристап кон Европа“, коментираат од унгарската влада, додека Полска ја поздрави „големата победа“ на Мелони.

„Унгарија и Полска се повеќе од задоволни од овие избори, прво затоа што го намалуваат притисокот врз нивните земји во ЕУ, а второ затоа што го отвораат патот за заеднички фронт“, рече Јордан Божилов, директор на бугарскиот тинк-тенк Софија, Форум за безбедност.

„Ќе има обиди за воспоставување на оската Рим-Будимпешта-Варшава“
Изборите во Италија се одржаа веднаш по изборите во Шведска, на кои екстремната десница исто така доживеа подем. Но, со екстремната десница на власт во една од најголемите и основачки членки на Европската унија, Унгарија и Полска би можеле да бидат многу помалку изолирани во нивните битки со Брисел за владеењето на правото.

Покрај тоа, Рим, Будимпешта и Варшава сега ќе бидат усогласени за социјалните прашања, имено во нивното противење на исламот, абортусот и ЛГБТ правата.

„Заедно ќе ги победиме циничните и разгалени еврократи кои ја уништуваат Европската унија, ги кршат договорите, ја уништуваат нашата цивилизација и ја промовираат ЛГБТ агендата! – истакна полскиот заменик-министер за земјоделство Јануш Ковалски во твитот во кој и честиташе на Мелони во понеделникот.

Мелони ја споделува и визијата на неговите потенцијални сојузници за христијанска, бела Европа на суверени нации. „Унгарија и Полска се земји кои сакаат да ја променат ЕУ одвнатре и тоа не го кријат. Засега не успеаја, но дефинитивно ќе има обиди за воспоставување на оската Рим-Будимпешта-Варшава“, изјави Тара Варма, директорка на канцеларијата во Париз на Европскиот совет за надворешни односи.

Сепак, барањата на таквите партии за целосно излегување од ЕУ се омекнати во последните години, имајќи предвид како заврши Брегзит, додаде таа. Наместо тоа, таа оска може да стане „нарушувачки фактор“ во Брисел.

„Еден чекор напред, два чекори назад, тие би можеле да го спречат напредокот на ЕУ со истовремено користење на дополнителни заеднички фондови“, рече Варма.

„Мелони ќе треба да избира меѓу Полска и Унгарија“
Фронтот заснован на вредности сепак би можел да пропадне по прашањето за војната во Украина и односите на ЕУ со Русија.

Додека Мелони досега ја следеше Варшава во изјавите за поддршка за Украина и европските санкции против Русија, унгарскиот лидер Виктор Орбан, кој е близок до рускиот претседател Владимир Путин, се противи.

Мелони во одреден момент ќе треба да избере меѓу Полска и Унгарија“, предвиде Варма.

Поделби околу Русија
Од лидерката на Браќата на Италија не се очекува да ја прилагоди својата позиција на позицијата на нејзините помали коалициски партнери Силвио Берлускони и Матео Салвини, кои се повеќе наклонети кон Москва.

„Мелони ги поддржува санкциите против Русија и Браќата од Италија се поблиску до полската владејачка партија Право и правда (ПиС) отколку до унгарскиот Фидес“, изјави унгарскиот аналитичар Патрик Шичерле.

„Мелони ги испраќа вистинските пораки во однос на Украина“, додаде Мартин Квенчез од Маршаловиот фонд за Германија, нагласувајќи дека Италија е сигурна американска поддршка во НАТО.

„Кога ја избираат за премиер, таа има добри причини за добри односи со Брисел, а не да се впушта во жестока битка“, вели Паоло Модуњо, професор по италијанска цивилизација на парискиот универзитет „Sciences Po“.

„Мелони многу добро ги знае проблемите на италијанските граѓани, нивниот страв од инфлација и економската ситуација. Мора итно да ја реши оваа криза, а не да презема идеолошки ризици“, додаде тој.

Аналитичарите сугерираат дека изборот на министри на новата влада, особено кога станува збор за финансии и надворешни работи, ќе биде јасен знак за тоа како Мелони има намера да се позиционира во Европа.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.