Според неофицијални информации, наводниот водач на кавачкиот клан Радоје Звицер е убиен во Панама.

Според истите информации, тој бил ликвидиран во вила каде што бил во друштво на М.Б. Оваа вест вечерва се прошири во Србија и Црна Гора, но се уште нема официјална потврда.

Според неофицијални информации, наводниот водач на кавачкиот клан Радоје Звицер е убиен во Панама.

Како што пишуваат медиумите, Звицер пред неколку години избегнал апсење при полициска акција на територијата на Косово и Метохија, откако ден претходно побегнал од Приштина врз основа на дојава што ја добил од непознат извор.

Звицер извесен период живеел во Приштина, од каде со лажни документи отпатувал во Истанбул, Виена и Цирих. Иако полицијата се надевала дека и тој ќе биде фатен во акцијата што ја подготвувале десетина дена, Свицер успеал да го напушти местото кое повремено го користел.

Според сознанијата на безбедносните служби од регионот, Радоје Звицер, наводно еден од основачите и водачите на таканаречениот „кавачки клан“, се криел во земјите од регионот и ЕУ под лажното име Јосип Бабиќ, роден. на 6 февруари 1979 г. од Орашје, Босна и Херцеговина. Бабиќ е државјанин на Босна и Херцеговина, роден во германскиот град Нирнберг, а никогаш не извадил документи од Босна и Херцеговина, наведува подгорички Дан.

Бидејќи Бабиќ одговарал на неговиот опис и возраст, Которчанецот го искористил тоа и добил пасош преку неговите „канали“ во Босна и Херцеговина, јавува АТВ од Бања Лука.

Видео кое ја разбранува јавноста

Побједа потсетува дека во декември 2017 година на Јутјуб беше објавено 15-минутно видео со детални информации за „кавачкиот клан“, водачот на оваа група и неговите членови, што ја разбранува јавноста.

Исто така, откриени се детали кои досега не беа спомнати во јавноста, а кои се однесуваат на криминалните активности на овој клан, како и имињата на земјите во кои дејствуваат и лажните идентитети кои ги користат, наведува овој портал.

Видеото за првпат ја открива информацијата дека Швајцарецот, за кој се вели дека е водач на „кавачкиот клан“, користи туѓ идентитет и дека слободно патува низ Европа под името Јосип Бабиќ.

На тоа видео можете да ја видите листата на високи членови на кланот, на која се: Даворин Балтиќ, Слободан Кашчелан, Игор Божовиќ, Драган Кнежевиќ, Предраг Кнежевиќ, Милан Вујотиќ, Дамир Мељовиќ и Владимир Рогановиќ. Објавени се и нивни фотографии, најчесто оние кои се во нивните официјални документи и кои не се достапни на јавноста.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.