Србинот, кој уби Црногорец во Зрче, во Хрватска, се брани со молчење

Пред судот осомничениот се бранел со молчење, изјави неговиот адвокат Винко Гулишија.

Изјава на адвокатот на убиецот:

„Се бранеше со молчење, а тоа е одбрана“, додаде тој и рече дека осомничениот останува во истиот затвор. „Не знам дека Црна Гора го бара, ниту јас сум разговарал со него. Тој е ментално болен, има психички проблеми, затоа не ја изнесе одбраната“, додаде тој.
Србинот, кој уби Црногорец во Зрче, во Хрватска, се брани со молчење

„Притворот е одреден поради опасност од бегство“, рече адвокатот. „Тоа веќе не е квалификација за тешко убиство, туку обично убиство“, додаде адвокатот.

„Се бранеше со молчење, а тоа е одбрана“, додаде тој и рече дека осомничениот останува во истиот затвор. „Не знам дека Црна Гора го бара, ниту јас сум разговарал со него. Тој е ментално болен, има психички проблеми, затоа не ја изнесе одбраната“, додаде тој. Тој додаде дека вчера бил ангажиран од семејството.

Од ДОРХ соопштија дека ќе бидат сослушани 11-12 сведоци. Исто така, осомничениот имал валидни документи.

„Тогаш како влегол во Хрватска? Сè е во досието, ги имаме податоците. Но, додека трае истрагата, не можам да зборувам за тоа“, рече портпаролот на ДОРХ, Емилио Калабариќ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.